De taalkalender als stimulans

Binnen KempenPlus werken steeds meer collega’s met een migratieachtergrond. Ze spreken vaak nog onvoldoende Nederlands om bij een reguliere werkgever aan de slag te kunnen. Naast de taallessen die ze volgen in het kader van de inburgering, proberen we ze tijdens het werk ook zoveel mogelijk te stimuleren om Nederlands te blijven oefenen. Daarvoor gebruiken we onder andere de taalkalender.
De taalkalender
Iedere dag een ander woord. Soms zelfs met een opdracht. Ook feestdagen en andere (typisch Nederlandse) thema’s worden behandeld. De taalkalender zorgt ervoor dat er op een laagdrempelige manier aandacht is voor taal en de Nederlandse cultuur. Een win-win.
Petra en Nika, beide Werk- en Participatiecoach binnen KempenPlus, zijn de bedenkers van de taalkalender. Een bewuste keuze. “Het is een steeds groter wordende doelgroep.” doelt Nika op het veranderende medewerkersbestand binnen KempenPlus. “We moeten daar bewuster mee omgaan en bedenken wat zij nodig hebben stapjes te blijven zetten om de Nederlandse taal onder de knie te krijgen.”
Samen
Op iedere afdeling hangt de taalkalender. Vaak op een prominente plek zodat deze zichtbaar is voor iedereen.
“Daardoor ontstaan leuke gesprekken.” vertelt Assistent Werkleider Geert. Hij vervolgt: “Er staat maar één woord per dag op de kalender. Dat woord lichten we uit. Wat de betekenis is en hoe je het woord kan gebruiken.”
Twee van de collega’s die actief bezig zijn met de taalkalender zijn Nazira en Mohamed. De moedertaal van beide is Arabisch. Ondanks dat doen ze hun uiterste best om zich ook in het Nederlands verstaanbaar te maken. “Mijn kinderen praten Nederlands met mij. Hierdoor kan ik ook thuis veel oefenen. Maar veel woorden op de taalkalender zijn nieuw voor mij. Ik probeer ze zo goed mogelijk te onthouden.” vertelt Mohamed. Ook Nazira haalt haar voordeel uit de taalkalender. “Als ik een woord niet ken, vraag ik het aan Geert of aan één van mijn andere collega’s. We doen het echt samen.” En Nazira’s favoriete dag? “1 april vond ik een leuke dag. Met al die grappen.” lacht ze.
